• امروز : سه شنبه, ۴ اردیبهشت , ۱۴۰۳
آیت الله شیخ محمد تقی بافقی

شهیدی که توانست قانون کشف حجاب را هشت سال به تاخیر بیاندازد

  • کد خبر : 965
شهیدی که توانست قانون کشف حجاب را هشت سال به تاخیر بیاندازد

شهید آیت الله شیخ محمد تقی بافقی از علمای برحسته یزد توانست با شجاعت تمام در برابر کشف حجاب رضا خانی بایستد و اجرای این قانون را هشت سال به تعویق بیندازد. رضا خان در سفر به ترکیه و دیدار با آتاترک تصمیم به کشف حجاب زنان ایران گرفت و ابتدا با کشف حجاب زنان […]

شهید آیت الله شیخ محمد تقی بافقی از علمای برحسته یزد توانست با شجاعت تمام در برابر کشف حجاب رضا خانی بایستد و اجرای این قانون را هشت سال به تعویق بیندازد.

رضا خان در سفر به ترکیه و دیدار با آتاترک تصمیم به کشف حجاب زنان ایران گرفت و ابتدا با کشف حجاب زنان درباری و خانواده خود می خواست با علنی  کردن آن قانون کشف حجاب را اجرایی کند.

در نوروز 1306 در زمان تحویل سال که جمعیت کثیری از مردم در حرم و اطراف حرم مطهر حضرت معصومه(سلام الله علیها) حضور یافته بودند؛ همسر رضا خان با سر برهنه به همراه ملازمانش قصد ورود به حرم را داشت.

آیت الله شیخ محمد تقی بافقی که در آن زمان پس از بازگشت از نجف به ایران، تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(سلام الله علیها) را عهده دار بود،  به محض اطلاع از ورود بی حجاب همسر رضا خان دستور ممانعت از ورود وی و همراهانش را صادر کرد، وقتی خبر به تهران رسید این موضوع که برای رضا خان و اهداف شوم او گران تمام شده بود، بلافاصله فردای آن روز به همراه گارد سلطنتی به حرم آمد  و شیخ را مورد ضرب و شتم قرا رداد و به منطقه ری تبعید کرد.

این واقعه زمانی اتفاق افتاد که چند ماهی از دستور رضا خان مبنی بر تعطیلی حوزه های علمیه اصفهان، مشهد و برخی شهرهای ایران می گذشت و رضا خان منتظر فرصتی برای تعطیلی حوزه علمیه قم بود. رضا خان تصور می کرد پس از واقعه ضرب و شتم شیخ با واکنش تند حوزه علمیه قم و علما مواجه می شود و بهانه ای برای تعطیلی حوزه قم می یابد. ولی از آنجایی که شیخ بافقی صاحب کرامت بود و چندین سال قبل از روی کارامدن رضا خان به وی گفته بود روزی را  می بینم که خون ها می ریزی و چادر از سرزنان می کشی؛ به نیت قلبی رضا خان پی برد و علما را به سکوت دعوت کرد بنابراین حوزه علمیه  قم با تیزبینی شیخ به کار خود ادامه می داد.

سالها شیخ بافقی بر اثر جراحات رضا خانی بیمار بود و رضا خان پس از آن واقعه نتوانست تا هشت سال قانون کشف حجاب را تا1314 شمسی  به صورت علنی اجرایی کند.

مرحوم بافقی که در شهر ری و در تبعید به سر می برد با وجود ممنوع الخروج بودنش و در حالی که از غم این فاجعه 21 تیر سکته کرده بود به مشهد رفت و از نزدیک این مصیبت را به مردم و بازماندگان تسلیت گفت .

مرحوم بافقی به روایتی به علت آشکار کردن مخالفت های خود علیه رژیم رضا خانی در تبعید مسموم و به شهادت رسید و جنازه وی به قم آورده شد و در مقبره آیت الله حایری یزدی مؤسس حوزه علمیه قم به خاک سپرده شد.

لینک کوتاه : https://khaledin.com/?p=965
  • منبع : نسیم نیوز

برچسب ها

خاطرات مشابه

ثبت دیدگاه